Dr.Nature Коензим Q10 – 30 капсули

Додаток во исхраната

Состав: пченкарен скроб, желатин, коензим Q10, магнезиум стеарат.

Начин на употреба: по 1 капсула дневно со чаша вода (препорачливо наутро).

Главниот извор на коензим Q10 е биосинтезата за која се потребни најмалку 12 гени, а мутациите во многу од нив предизвикуваат недостаток на коензим Q10. Постојат различни причини кои влијаат врз синтезата и да ги редуцираат нивоата на коензим Q10 во организмот, како што се некои животни навики(пушење, нездрава исхрана, недоволен сон, замор и недоволна физичка активнист), различни хронични болести итн.  Хроничните инфекции, загадена животна средина и високи нивоа на емотивен стрес исто така ги исцрпуваат нивоата на овој витално важен ензим во организмот. Коензимот Q10 го има во секоја клетка од телото, а најприсутен е во бубрезите, црниот дроб и срцето. Како што старееме, ја губиме залихата на коензимот Q10, посебно во срцето. Во осумдесетата година од животот продукцијата на коензимот Q10 е намалена за дури 50% во споредба со онаа кога сме имале дваесет години.

Квантитативни информации за производот:

Dr.Nature Kоензим Q10

 

Состав на 1 капсула

(Дневна препорачана доза)

% од дневна

препорачана

доза (RDA)

Коензим Q10 40 mg **

** се уште нема препорака за дневна препорачана доза

✔Производот содржи чист, високо концентриран и стандардизиран биолошко активен коензим Q10 со потекло од Германија.

✔Безбеден и природен производ кој не содржи вештачки бои, адитиви, хемикалии и тешки метали.

Препорака: Препорачливо е производот да се употребува најмалку 2 месеци, по што може да се направи кратка пауза.

Несакани ефекти: не се забележани при користење на производот во согласност со препорачаната дневна доза. Контраиндикации: Да не се зема при чувствителност на некоја од состојките. Не се препорачува за деца под 14 години, бремени жени и доилки. При појава на несакани ефекти прекратете со употреба на производот. Да се чува на место недостапно за мали деца. Да не се надминува дневната препорачана доза. Производот не  е лек. Производот не претставува замена за разновидна, балансирана исхрана.

Начин на чување: на суво и ладно место до 25 C.

Пакување: 30 капсули.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Dr.Nature Коензим Q10 – 30 капсули”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *