Dr.Nature Колострум со мултивитамини – 45 пастиљи

Додаток во исхрана за деца 

Со два неодоливи овошни вкусови на дива јагода и кајсија

Состав: колострум, витамин C, ниацин, витамин Е, пантонтенска киселина, витамин В2, витамин В6, витамин В1, фолна киселина, биотин, витамин D3, витамин В12.

Начин на употреба: се препорачуваат по 2 таблети за шмукање дневно на деца над 7 годишна возраст.

Колострумот е првото млеко со кое мајката го дои бебето. Колострумот значително се разликува од млекото кое подоцна се лачи, не само по содржината, туку и по количината на активните компоненти кои го заштитуваат бебешкиот имунитет, што го прави уникатно и единствено. Ова млеко содржи повеќе вода, повеќе витамини и минерали, а помалку маснотии, поради што е и поздраво. Особено важно за колострумот е присуството на имуноглобулин, специјален вид на протеин кој во колострумот го има пет пати повеќе отколку во млекото.

Dr.Nature Колострум + мултивитамини Состав на 1 таблета Состав на две таблети (максимална дневна доза) % од препорачана дневна доза (RDA)
Колострум 30 mg 60 mg **
Витамин С (L-аскорбинска киселина) 20 mg 40 mg 50
ниацин (никотинамид) 4 mg 8 mg 50
витамин Е (DL-алфа токоферил ацетат) 3 mg α-TE 6 mg α-TE 50
пантонтенска киселина (калциум D-пантонтенат) 1,5 mg 3 mg 50
витамин В2 (рибофлавин) 0,35 mg 0,7 mg 50
витамин В6 (пиридоксин хидрохлорид) 0,35 mg 0,7 mg 50
витамин В1 (тиамин мононитрат) 0,275 mg 0,55 mg 50
фолна киселина (птероилмоноглутаминска киселина) 50 µg 100 µg 50
биотин (D-биотин) 12,5 µg 25 µg 50
витамин D3 (холекалциферол) 1,25 µg 2,5 µg 50
витамин В12 (цианокобаламин) 0,625 µg 1,25 µg 50

**се уште нема препорака за дневна препорачана доза

✔Производот содржи чисти, високо концентриран и стандардизиран биолошко активен колострум.

✔Безбеден и природен производ кој не содржи вештачки бои, адитиви, хемикалии и тешки метали.

Помошни компоненти во една таблета: сорбитол, декстроза (гроздов шеќер), лимонска киселина, магнезиум стеарат, полиетилен гликол (PEG 6000), сукралоза. Вкус на кајсија: природна арома (кајсија во прав 5 mg), боја – рибофлавин. Вкус дива јагода: природна арома (јагода во прав 5 mg), природна боја од црвено цвекло (бетанин).

Контраиндикации: при чувствителност на некоја од состојките. Производот содржи сорбитол – прекумерна конзумација може да предизвика ослабувачки ефект! Не се препорачува на деца под 7 годишна возраст. Да се чува на место недостапно за деца. Да не се надминува дневната препорачана доза. Производот не е лек. Да не се употребува како замена за разновидна и балансирана исхрана.

Чување: да се чува во оригиналното пакување на суво и темно место на температура до 25 °C, 36 месеци од датата на производство.

Пакување: 45 таблети за шмукање.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Dr.Nature Колострум со мултивитамини – 45 пастиљи”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *