Dr.Nature Турмалински појас за колено

Турмалинскиот појас за колено е создаден по јапонска технологија која допринесува за олеснување на болки и укоченост во колената и долните екстремитети!

Состав: трослојна структура од полимерни влакна во кој се вткаени турмалин, магнети, бамбусов јаглен во прав и германиум.

Примена на турмалинскиот појас за колено:

✔се употребува при болки во областа на коленото,

✔отоци и слабост кај долните екстремитети,

✔проблеми со гонартроза и гонартрит,

✔проблеми со абење на коленото, шилци во областа на коленото,

✔болка и грчеви во мускулите на нозете и колковите,

✔болки во зглобовите при промена на времето, невралгии и мускулни грчеви,

✔проширени вени на долните екстремитети, слаба циркулација на крвта,

✔побрзо зараснување на коски при фрактури.

Начин на употреба: Појасот благо се намокрува и се поставува на гола кожа во зоната на коленото и се затега со страничните ластици. По неколку минути започнува загревачкиот ефект. Појасот може да се употребува и без претходно да се намокри, но во тој случај треба да помине подолго време пред да се почувствува загревачкиот ефект. При употреба на турмалинскиот појас за колено можна е појава на црвенила и чувство на печење. Овие појави се нормални и не сметаат на кожата и по симнување на појасот брзо исчезнуваат. Препорачано време на носење на првите сеанси е 5-10 минути 2 пати на ден. По 7 дена времето на една сеанса може да се зголеми и една сеанса може да трае 10-15 мнути 2 пати на ден. Овој режим може да се практикува во континуитет од 3-4 месеци, по што е потребно да се направи едномесечна пауза и потоа терапијата може да се повтори.

Контраиндикации: да не го користат луѓе со покачена телесна температура, со отворени рани, луѓе кои што имаат повреди на меките ткива во областа на користење на појасот, бремени жени и мали деца. Бидете внимателни доколку имате кожни алергии. Не го носете појасот доколку имате склоност кон силно крварење, преживеан хеморагичен удар, при хиперинфлуенца на штитната жлезда, при индивидуална нетолерантност. Не се препорачува носење на турмалинскиот појас за колено доколку за Вашата состојба затоплувачкиот ефект има штетно влијание (по препорака на Вашиот лекар) при влошена состојба (активен период) кај дископатија и дискус хернија.

Како да се грижите за појасот за колено: појасот може да се пере на рака со ладна вода, без употреба на средства за перење. Не го држете појасот долго време во вода, за да не ги нарушите неговите својства. Не го виткајте со рака и не го сушете со фен. Појасот треба да се потсуши со крпа и да се остави на ладно и ветровито место до негово целосно исушување.

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Dr.Nature Турмалински појас за колено”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.