Dr.Nature Турмалински појас за половина

Турмалинскиот појас за половина е создаден по јапонска технологија која допринесува за олеснување на болки и укоченост во половината!

Состав: трослојна структура од полимерни влакна во кој се вткаени турмалин, магнети, бамбусов јаглен во прав и германиум.

Примена на турмалинскиот појас за половина:

✔се употребува при болки во областа на грбот, крстот, пелвичната област,

✔дискусхернија, остеохондроза, настинки,

✔ишијас и невралгии,

✔остеопороза,

✔отоци и слабост на долните екстремитети,

✔грчеви во мускулите на бедрата, проширени вени,

✔простатит,

✔гастроинтестинална непријатност, бубрежни проблеми,

✔нередовна менструација,

✔проблеми со циркулацијата на крвта,

✔нервна напнатост, стрес и умор,

✔живот без многу движење. се употребува при болки во областа на коленото,

Начин на употреба: Појасот благо се намокрува и се поставува на гола кожа во зоната на половината и се затега со страничните ластици. По неколку минути започнува загревачкиот ефект. Појасот може да се употребува и без претходно да се намокри, но во тој случај треба да помине подолго време пред да се почувствува загревачкиот ефект. При употреба на турмалинскиот појас за половина можна е појава на црвенила и чувство на печење. Овие појави се нормални и не сметаат на кожата и по симнување на појасот брзо исчезнуваат. Препорачано време на носење на првите сеанси е 5-10 минути 2 пати на ден. По 7 дена времето на една сеанса може да се зголеми и една сеанса може да трае 10-15 мнути 2 пати на ден. Овој режим може да се практикува во континуитет од 3-4 месеци, по што е потребно да се направи едномесечна пауза и потоа терапијата може да се повтори.

Контраиндикации: да не го користат луѓе со покачена телесна температура, со отворени рани, луѓе кои што имаат повреди на меките ткива во областа на користење на појасот, бремени жени и мали деца. Бидете внимателни доколку имате кожни алергии. Не го носете појасот доколку имате склоност кон силно крварење, преживеан хеморагичен удар, при хиперинфлуенца на штитната жлезда, при индивидуална нетолерантност. Не се препорачува носење на турмалинскиот појас за колено доколку за Вашата состојба затоплувачкиот ефект има штетно влијание (по препорака на Вашиот лекар) при влошена состојба (активен период) кај дископатија и дискус хернија.

Како да се грижите за појасот за половина: појасот може да се пере на рака со ладна вода, без употреба на средства за перење. Не го држете појасот долго време во вода, за да не ги нарушите неговите својства. Не го виткајте со рака и не го сушете со фен. Појасот треба да се потсуши со крпа и да се остави на ладно и ветровито место до негово целосно исушување.

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Dr.Nature Турмалински појас за половина”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.