Dr.Nature Турмалинска јака за врат

Турмалинска јака за врат создадена по јапонска технологија која допринесува за олеснување на болки и укоченост во вратот и рамената!

Состав: трослојна структура од полимерни влакна во кој се вткаени турмалин, магнети, бамбусов јаглен во прав и германиум.

Примена на турмалинската јака за врат:

✔се употребува при болки во областа на вратот, болки во рамената и горниот дел на грбот,

✔стрес, напнатост, тешка ментална оптовареност,

✔шилци, ревматизам, плексит, главоболка,

✔грип, настинка, умор, вртоглавица, треска,

✔проблеми со циркулација, поспаност,

✔проблеми со тироидната жлезда,

✔хроничен тонзилит,

✔остеохондроза на вратот,

✔особено погодна за луѓе кои поголемиот дел од денот го минуваат во седечка положба и пред компјутер.

Начин на употреба: Јаката благо се намокрува и се поставува на гола кожа во зоната на вратот и се затега со страничните ластици по должината на вратот. По неколку минути започнува загревачкиот ефект на вратот. Јаката може да се употребува и без претходно да се намокри, но во тој случај треба да помине подолго време пред да се почувствува загревачкиот ефект. При употреба на турмалинската јака за врат можна е појава на црвенила и чувство на печење. Овие појави се нормални и не сметаат на кожата и по симнување на јаката брзо исчезнуваат. Препорачано време на носење на првите сеанси е 5-10 минути 2 пати на ден. По 7 дена времето на една сеанса може да се зголеми и една сеанса може да трае 10-15 мнути 2 пати на ден. Овој режим може да се практикува во континуитет од 3-4 месеци, по што е потребно да се направи едномесечна пауза и потоа терапијата може да се повтори.

Контраиндикации: да не ја користат луѓе со покачена телесна температура, со отворени рани, луѓе кои што имаат повреди на меките ткива во областа на користење на јаката, бремени жени и мали деца. Бидете внимателни доколку имате кожни алергии. Не ја носете јаката доколку имате склоност кон силно крварење, преживеан хеморагичен удар, при хиперинфлуенца на штитната жлезда, при индивидуална нетолерантност. Не се препорачува носење на турмалинската јака доколку за Вашата состојба затоплувачкиот ефект има штетно влијание (по препорака на Вашиот лекар) при влошена состојба (активен период) кај дископатија и дискус хернија.

Како да се грижите за јаката: јаката може да се пере на рака со ладна вода, без употреба на средства за перење. Не ја држете јаката долго време во вода, за да не ги нарушите нејзините својства. Не ја виткајте со рака и не ја сушете со фен. Јаката треба да се потсуши со крпа и да се остави на ладно и ветровито место до нејзино целосно исушување.

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Dr.Nature Турмалинска јака за врат”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.