eMVe Multivita плус – 30 таблети

Додаток во исхраната

Состав: полнител – сорбитол, L-аскорбиснка киселина, бета каротен 10%, DL-алфа-токоферилацетат, цинк цитрат, талк, натриум селенит, магнезиум стеарат, полиетилен гликол (PEG 6000), коензим Q10.

Начин на употреба: Возрасни и деца над 12 години по 1 таблета дневно по јадење со доволна количина течност. Не се наменети за употреба на деца под 12 години. Да не се надминува дневанта препорачана доза..

Квантитативни информации за производот:

Мултивита плус состав на 1 таблета (max. дневна препорачана доза) % од дневен препорачан внес (RDA*)
Витамин C (L-аскорбинска киселина) 40 mg 50
цинк (цинк цитрат) 5 mg 50
витамин Е (DL-алфа-токоферилацетат) 6 mg 50
бета каротен 2 mg **
селен (натриум селенит) 27,5 µg 50
коензим Q10 2 mg **

*дневен препорачан внес според директивата на ЕУ **се уште нема препорака за дневен внес

Контраиндикации: не се забележани било какви несакани ефекти на производот при користење во препорачаните дози. Информација за дијабетичари: не содржат шеќер. Предупредување: Да се чува на место недостапно за деца. Надминување на дневната доза може да предизвика сериозни проблеми.  Производот не е наменет за деца, бремени жени и доилки.  Да не го земаат лица кои се чувствителни на некоја од состојките. При појава на несакани реакции да се прекине со употреба на производот. Производот не е лек и не се издава на рецепт. Производот не претставува замена за разновидна исхрана и здрав начин на живот.

Чување: Да се чува на суво место на температура до 25°C добро затворени.

Пакување: 30 таблети

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “eMVe Multivita плус – 30 таблети”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *