Maxi Vita Калциум + Магнезиум + Цинк + Витамин D3 + Витамин К1 – 30 таблети

Додаток во исхраната

Состав:калциум карбонат, засладувач- сорбитол, магнезиум оксид, цинк цитрат, агенс против стврднување – полиетилен гликол (PEG 6000), талк, холекалциферол, филоквинон.

Начин на употреба и дневна препорачана доза: над 14 годишна возраст по 1 таблета, по јадење со доволно количество течност.

Квантитативни информации за производот:

Ca+Mg+Zn+D3+K1 Состав на една таблета % од дневен препорачан внес (RDA)*
Калциум (калциум карбонат) 200 mg 25%
Магнезиум (магнезиум оксид) 75  mg 20%
Цинк (цинк цитрат) 3,75  mg 37,5%
Витамин D3 (холекалциферол) 5  μg 100%
Витамин K1 (филоквинон)  45  μg 60%

* дневна препорачана доза.

Контраиндикации: не се забележани било какви несакани ефекти на производот при користење во препорачани дози. Информации за дијабетичари: не содржи шеќер. Предупредување: Да се чува на место недостапно за деца. Надминувањето на дневната препорачана  доза може да предизвика лаксативно дејство. Рокот на употреба е втиснат на горната страна на пакувањето. Производот не е лек и не се издава на рецепт. Производот не претставува замена за разновидна и балансирана исхрана и здрав начин на живот во комбинација на физичка активност. Да не го употребуваат деца под 14 годишна возраст. Да не се надминува препорачаната дневна доза. Производот не претставува замена за разновидна и избалансирана исхрана и здрав начин на живот.

Чување: Да се чува на суво место на температура до 25 во цврсто затворен сад.

Пакување: 30 таблети

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Maxi Vita Калциум + Магнезиум + Цинк + Витамин D3 + Витамин К1 – 30 таблети”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.